HISTORIA MARKI CYCLAX TO NIE TYLKO HISTORIA ROZWOJU NOWOCZESNYCH KOSMETYKÓW, ALE TAKŻE ZMIENIAJĄCEGO SIĘ SPOŁECZEŃSTWA, KULTURY I TRADYCJI

Marka Cyclax towarzyszyła kobietom przez cały XX wiek. Ewoluowała i zmieniała się wraz z szybkim rozwojem i zmianami społecznymi i kulturowymi, przyczyniając się do powstania kluczowych trendów w branży kosmetycznej.

Do roku 1901 królową Wielkiej Brytania i połowy świata była królowa Wiktoria. Jeszcze za czasów jej panowania do tworzenia kosmetyków używane były składniki, które dziś uznalibyśmy za niebezpieczne lub wręcz zagrażające życiu. Mimo to, ówczesne kosmetyki były niewiarygodnie drogie i dostępne tylko dla wybrańców. Sytuacja zaczęła się zmieniać w dopiero w latach 80-tych XIX wieku wraz z rosnącym znaczeniem i emancypacją kobiet.

Szybkiemu rozwojowi przemysłu kosmetycznego nie zdołała zapobiec nawet sama królowa Wiktoria, która po śmierci swego ukochanego męża stała się orędowniczka kobiecej skromności.
Szybki rozwój badań naukowych, sprawił, że do produkcji zaczęto używać bezpieczniejszych składników, a rewolucja przemysłowa i masowy druk sprawiły że ich cena znacznie gwałtownie spadać.

To właśnie w tej erze przemian narodził się Cyclax.
Firma została założona w 1896 roku przez Frances Hamilton Forsyth, pod szyldem Pani Frances Hemming w Londynie, firma Cyclax Company otrzymała Królewski Warrant do 1961 roku.

Kosmetyki Cyclax jako jedne z pierwszych dały kobietom szansę na ukrycie niedoskonałości i podkreślenie urody. W tym samym czasie powstały też pierwsze gabinety kosmetyczne. Były to dyskretne domy, z których jednym z najbardziej znanych był „The House of Cyclax” przy South Molton Street w Londynie. Z biegiem lat firma Cyclax stała się firmą rodzinną, a jej błyskawicznemu rozwojowi nie przeszkodziły nawet wojny światowe i kryzys gospodarczy. Co więcej, w roku 1939 jej nowy produkt – czerwona szminka Cyclax stała się jednym z pierwszych światowych hitów. Umożliwiło to firmie rozwój eksportu najpierw do krajów Wspólnoty a następnie do Francji i USA.
W 2018 marka Cyclax została kupiona przez firmę Three Pears International, która z dumą kontynuuje rozwój tej szlachetnej marki.
Warto również wspomnieć, że jednym z najważniejszym warunków kontraktów jest zastrzeżenie, że kosmetyki Cyclax mogą być produkowane jedynie na terenie Wielkie Brytanii.